دستگاه شرینک پک – Shrink pack

دستگاه شرینک پک جزو تجهیزاتی محسوب می شود که در فرایند تولید و بسته بندی محصولات در آخرین مراحل استفاده می شود و می تواند با ایجاد یک لایه محافظ بر روی کالا از آن در برابر عوامل خارجی مانند گرد، غبار و نفوذ آب و سایر عوامل محافظت کند.

استفاده از دستگاه شرینک برای بسته بندی علاوه بر محافظت از کالا امکان حمل و نقل راحت تر آن را فراهم خواهد نمود و حتی در بسیاری از موارد باعث می شود که محصولات بسته بندی شده شیک تر به نظر برسند.

شرینک پک چیست

شرینک پک یا بسته بندی انقباضی یک فناوری برای بسته بندی محصولات است که با استفاده از مواد پلیمری و دستگاه شرینک انجام می شود.

در این پروسه برای بسته بندی محصول با مواد پلیمری نیاز به حرارت می باشد که در نهایت با در بر گرفته شدن محصول نهایی توسط لایه نازک پلیمری به پایان خواهد رسید و باعث ایجاد یا لایه شفاف و مقاوم به عنوان محافظ بر روی کالا خواهد شد.

لازم به ذکر است که شرینک پک برگرفته از کلمات انگلیسی shrink pack می باشد. pack در انگلیسی به معنی بسته بندی و shrink نیز کلمه ای است که در زبان انگلیسی در موقعیت های مختلفی از آن استفاده های متفاوتی می شود. در این جا شرینک به معنی کوچک شدن، انقباض یا کشیده شدن می باشد.

دستگاه شرینک پک چیست

دستگاه شرینک پک جزو تجهیزات مدرن است که با استفاده از یک غشای ترموپلاستیکی (که همان لایه پلیمری مورد استفاده برای بسته بندی کالا است) و استفاده از حرارت موجب انقباض این غشا می شود. به گونه ای که این لایه کل محصول را در بر خواهد گرفت.

این دستگاه دارای سیستم کنترل خودکار دما می باشد که با توجه به مدل محصول برای پکیج کالاهای مختلف طراحی شده است و با پیشرفت هایی که در تولید این تجهیزات به وجود آمده است علاوه بر شرینک کردن، امکان مهر و موم کردن محصولات را نیز فراهم خواهد کرد.

دلیل استفاده از دستگاه شرینک پک چیست؟

با توجه به انعطاف بیشتر، دوام بالا، و دیگر مزایای ارزشمند استفاده از یک پوشش پلیمری یا کاور پلاستیکی بر روی محصولات بسیاری از شرکت ها از شرینک پک برای بسته بندی نهایی کالاهای خود استفاده می کنند.

ما در ابتدای متن اشاره ای به چند مورد از مزایای استفاده از دستگاه شرینک برای بسته بندی انقباضی کردیم، در ادامه به طور لیست وار به ذکر این مزایا خواهیم پرداخت:

  • امکان حمل و نقل امن و راحت انواع کالا
  • جلوگیری از نفوذ رطوبت و یا رسیدن آب به کالا
  • افزایش طول عمر کالا
  • افزایش زیبایی ظاهری و شیک به نظر رسیدن کالای نهایی
  • جلوگیری از نفوذ عوامل شیمیایی
سایر مزایای استفاده از شرینک پک

علاوه بر موارد بالا استفاده از دستگاه شرینک پک برای بسته بندی محصولاتی که حساسیت بیشتری دارند ممکن است به طور خاص مزایای زیر را به همراه داشته باشد:

  1. مانع در برابر نفوذ بو

پوشش های پلیمری خاصی که با دستگاه شرینک پک به وجود می آیند می توانند به عنوان یک مانع در برابر نفوذ بو از داخل به خارج و یا بالعکس عمل کنند. برای همین در صورتی که محصول شما در برابر بو حساس است، می توانید از شرینک پک و کاورهای ویژه پلی اتیلن، پلی اولفین و .. برای بسته بندی محصولات خود استفاده کنید.

  1. مقاومت در برابر ایجاد سوراخ در بسته بندی

بسته بندی بعضی از محصولات باید به گونه ای باشد که هیچ گونه سوراخی در لایه محافظ کالا به وجود نیاید (برای جلوگیری از نفوذ آب، مواد شیمیایی، و …). در این صورت استفاده از دستگاه شرینک و ماده اولیه مناسب می تواند به گونه ای برنامه ریزی شود که مقاومت در برابر سوراخ شدن را افزایش دهد.

  1. افزایش مقاومت در برابر پارگی

بعضی از محصولات هستند که در برابر پارگی کاور بسته بندی حساس بوده و باید مقاومت کششی بالایی داشته باشند. در این حالت باید لایه نازک یا فیلم مورد استفاده برای بسته بندی با دستگاه شرینک به نحو مطلوب انتخاب شود.

در دستگاه های شرینک پک با پیچیدن فیلم شرینک (فیلمی ترمو پلاستیک معمولا از جنس پلی اتیلن، پی وی سی و پلی اولفین) به دور محصول و سپس گذر از تونل حرارتی فیلم شرینک محصول را سیل می کند.
دستگاه های شرینک پک به لحاظ سرعت و میزان دخالت نیروی انسانی به سه دسته کابینی، نیمه اتوماتیک و اتوماتیک تقسیم می شوند.
دستگاه شرینک پک در دسته دستگاه های بسته بندی ثانویه طبقه بندی می شود.
بطور مثال نوشابه ابتدا در یک بطری شیشه ای پر شده و درب آن توسط دستگاه درب بند بسته می شود سپس چند بطری در کنار یکدیگر قرار گرفته و به منظور حمل و نقل راحت تر شرینک می شود.
و یا چای ابتدا در جعبه پر می شود سپس به منظور جلوگیری از نفوذ رطوبت و گرد وغبار و همچنین زیبای بصری بیشتر شرینک می شود.
بنابراین هدف از استفاده از دستگاه های شرینک پک محافظت از محصول در برابر گرد و غبار، رطوبت، افزودن زیبایی بصری، چیدمان چند محصول در کنار یکدیگر جهت حمل و نقل راحت تر، پروموشن محصول خاص و در مواقعی پلمپ محصول می باشد.

دستگاه های ال سیلر ( L Sealer )

دستگاه ال سیلر اتوماتیک مدل RLS e-Pro

دستگاه های ساید سیلر ( Side Sealer )

دستگاه اتوماتیک ساید سیلر موشن مدل IMPACK Pro-Motion Continuous Sealer
دستگاه ساید سیلر مدل IMPACK PRO Intermittent Systems

تونل حرارتی

تونل حرارتی مدل Diamond
پیمایش به بالا